BluePrint Engines Engine Complete Assembly - BP302RCTCKB
Check if this part fits your vehicle Select your vehicle to confirm fitment before you buy.
Select vehicle
302CI Ford Small Block Compatible Deluxe Dressed -Carb -Rear Sump -Black Kit
Manufacturer: BluePrint Engines
Manufacturer part number: BP302RCTCKB
No shipping options
Note: 302CI Ford Small Block Compatible Deluxe Dressed -Carb -Rear Sump -Black Kit
Attribute name Attribute value
Horsepower 361
Torque 334
Compression Ratio 9.4:1
Block Description BluePrint Engines Cast Iron Block - 302 W - 4 Bolt Main - 4.000" Bore
Rear Main Seal Style 1 Piece
Rotating Assembly Cast Crank - 3.000 in. Stroke and 5.090 in. Rods