Coyote Premium Wheel Accessories Wheel Adapter - 8650-8180H-E
Check if this part fits your vehicle Select your vehicle to confirm fitment before you buy.
Select vehicle
Wheel Adapter - 6061 Billet Aluminum - 8x6.5-8x180(2.0)HC ID 117/OD 124.1(M14)
Manufacturer part number: 8650-8180H-E
No shipping options
Products specifications
Attribute name Attribute value
Finish Black Anodized
Thread M14 x 1.5
Hex 19mm (3/4 ) Hex
Bolt Pattern 8 x 165.10mm (8 x 6.50)
Lug Finish Black Anodized
Material 6061-T6 Aluminum
Hub Centric Yes
Wheel Bolt Pattern 8 x 180mm
Adapter Thread M14x1.5
ID Vehicle Side 117.00mm
OD Wheel Side 124.10mm
Diameter 210mm
Thickness 2.00 in
Vehicle Centerbore ID 117.00mm