DV8 Offroad Light Bar - B40CE240W3W
40 in. Dual Row LED Light Bar; Chrome Face
Manufacturer: DV8 Offroad
Manufacturer part number: B40CE240W3W
No shipping options
DV8 Optical Technology and cutting edge design delivers unparalleled light output. These lights come with a poly carbonate lens, are IP68 rated, come in spot and combo patterns, 3W Cree LED's are rated 50,000 hours, come with side and bottom mounts. Details: 30 inch Light Bar Chrome, Flood/Spot, 180W total, 14500 Lumens, 41.5x3.25x3
Products specifications
Attribute name Attribute value
Lumens 14500
Waterproof Rating IP68
Watts 180W