HPS Performance Hose Coupler - HTSC-125-L6-BLK
Silicone Coupler Hose,High Temp 4-ply Reinforced,1-1/4" ID,6" Long,Black
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSC-125-L6-BLK
No shipping options
HPS 1-1/4" (32mm), 6" Long High Temp 4-ply Reinforced Black Silicone Straight Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. HPS performance silicone Straight Coupler Hose is designed and engineerd to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore make it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, DIY intake or radiator cooling system. Technical Specification: Product Type: Silicone Straight Coupler Hose. Temperature Range:- 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Reinforced Layer: 4-ply. Hose Inside Diameter: 1.25" (32mm). Hose Outside Diameter: 1.66" (42mm). Hose Length: 6". Wall Thickness: 4.5mm (+/- 0.5mm). Color: Black. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Note: Remark: Not compatible with fuel or oil.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Color Black
Material Silicone
Angle 0
End 1 Inside Diameter 1.25
End 2 Inside Diameter 1.25
Maximum Temperature Rating 350
Wall Thickness 5
Prop 65 (C, R or CR) CR
End 1 Gender Female
End 2 Gender Female
Hose Clamps Included No
Oil Resistant No
Grade Type Performance
Shape Straight Tube
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Coolant Compatible Yes
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 1.25" ID, 6" Long, High Temp 4-ply Reinforced Silicone Straight Coupler Hose Black (32mm ID, 152mm Length)