HPS Performance Hose Coupler - HTSER45-250-400-BLUE
Silicone 45 Degree Elbow Hose,High Temp 4-ply Reinforced,2-1/2" - 4" ID,Blue
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSER45-250-400-BLUE
No shipping options
HPS 2-1/2" - 4" (63mm - 102mm) High Temp 4-ply Reinforced Silicone 45 Degree Elbow Reducer Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. HPS performance silicone 45 Degree Elbow Reducer Coupler Hose is designed and engineerd to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore make it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, DIY intake or radiator cooling system. Technical Specification: Product Type: Silicone 45 Degree Elbow Reducer Coupler Hose. Temperature Range:- 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Reinforced Layer: 4-ply. Hose Inside Diameter: 2.5" - 4" (63mm - 102mm). Hose Outside Diameter: 2.88" - 4.41" (73mm - 112mm). Leg Length on each side: 4". Wall Thickness: 4.5mm (+/- 0.5mm). Color: Blue. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Attribute name Attribute value
Color Blue
Material Silicone
Angle 45
Shape Reducing Elbow Tube
End 1 Gender Female
End 2 Gender Female
End 1 Inside Diameter 2.5
End 2 Inside Diameter 4
Wall Thickness 5
Coolant Compatible Yes
Oil Resistant No
Maximum Temperature Rating 350
Grade Type Performance
Hose Clamps Included No
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 Yes/No Yes
Prop 65 (C, R or CR) CR
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Title 2 HPS 2.5" - 4" ID High Temp 4-ply Reinforced Silicone 45 Degree Elbow Reducer Hose Blue (63mm - 102mm ID)