HPS Performance Hose Coupler - HTSHC-175-L6-BLK
Silicone Hump Coupler Hose,High Temp 4-ply Reinforced,1-3/4" ID,6" Long,Black
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSHC-175-L6-BLK
No shipping options
HPS 1-3/4" (45mm), 6" Long High Temp 4-ply Reinforced Black Silicone Hump Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications
Attribute name Attribute value
Color Black
Material Silicone
Angle 0
End 1 Inside Diameter 1.75
End 2 Inside Diameter 1.75
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 1.75" ID, 6" Long, High Temp 4-ply Reinforced Silicone Hump Coupler Hose Black (45mm ID, 152mm Length)