HPS Performance Hose Coupler - HTSHC-225-BLUE
Silicone Hump Coupler Hose,High Temp 4-ply Reinforced,2-1/4" ID,3" Long,Blue
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSHC-225-BLUE
No shipping options
HPS 2-1/4" (57mm), 3" Long High Temp 4-ply Reinforced Blue Silicone Hump Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications
Attribute name Attribute value
Color Blue
Material Silicone
Angle 0
End 1 Inside Diameter 2.25
End 2 Inside Diameter 2.25
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 2.25" ID, 3" Long, High Temp 4-ply Reinforced Silicone Hump Coupler Hose Blue (57mm ID, 76mm Length)