HPS Performance Hose Coupler - HTSOR-175-200-BLUE
Silicone Offset Reducer Hose,High Temp Reinforced,1-3/4" - 2" ID,3" Long,Blue
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSOR-175-200-BLUE
No shipping options
HPS 1-3/4" - 2" (45mm - 51mm), 3" Long High Temp 4-ply Reinforced Blue Silicone Offset Reducer Coupler Hose meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. HPS performance silicone Offset Reducer Coupler Hose is designed and engineerd to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore make it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, DIY intake or radiator cooling system. Technical Specification: Product Type: Silicone Offset Reducer Coupler Hose. Temperature Range:- 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Reinforced Layer: 4-ply. Hose Inside Diameter: 1.75" - 2" (45mm - 51mm). Hose Outside Diameter: 2.17" - 2.4" (55mm - 61mm). Hose Length: 3". Offset from the centers: 1/2". Wall Thickness: 4.5mm (+/- 0.5mm). Color: Blue. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Angle 0
End 1 Inside Diameter 1.75
End 2 Inside Diameter 2
Grade Type Performance
Shape Reducing Offset Tube
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 1-3/4" - 2" ID, 3" Long, High Temp 4-ply Reinforced Silicone Offset Reducer Coupler Hose Blue (45mm - 51mm ID, 76mm Length)