ICON Vehicle Dynamics Suspension Lift Kit - K214550T
Check if this part fits your vehicle Select your vehicle to confirm fitment before you buy.
Select vehicle
09-12 RAM 2500/3500 4.5" STAGE 1 SUSPENSION SYSTEM
Manufacturer: ICON Vehicle Dynamics
Manufacturer part number: K214550T
No shipping options
2009-2012 Ram 2500/3500 4.5" Stage 1 Suspension System utilizes the same technology as the 2.5" systems while adding lift height and ground clearance. Additional engineered front end components are added to ensure proper steering geometry with improved function throughout the entire travel range whether on or off road. The Stage 1 System is comprised of dual rate coil springs, tubular steel upper & lower link arms, polyurethane bumpstops w/ billet extension, sway bar drop brackets, forged pitman arm, track bar drop bracket, rear 2.5" lift blocks with u-bolts, and 2.0 Aluminum Series smooth body shocks. ICON steel upper & lower links increase performance, strength, and range of alignment. These link arms decrease the bind found in the factory link bushings. This entry level system with billet link arms is great for towing, rough construction site terrains, and country dirt roads all while keeping a smooth highway feel. Installing this kit allows proper clearance for 35" tall tires with no modifications, and some 37" tires with minor fender well trimming for clearance. With the endless hours ICON has spent testing and tuning our suspension components and shocks together, you can rest assured you have the best suspension solution on the market.
Note: OEM Wheels & Tires Fitment: Yes
Products specifications
Attribute name Attribute value
Coils Quantity Front 2
Recommended Aftermarket Tires 35" x 12.50" (Larger tires may fit but fender trimming and modifications will be required.)
Maximum Lift 4.5
Spring Color Black
Grade Type Performance
Spring Material Steel
Mounting Hardware Included Yes
Shocks Included Yes
California Prop 65 Warning Yes
Dual Rate Coil Springs Yes
OEM Wheels & Tires Fitment Yes
Recommended Aftermarket Wheels ICON Alloys - 20x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset, ICON Alloys - 17x8.5" w/ 5.25” BS / 13mm Offset, ICON Alloys - 18x9" w/ 5.50" BS / 12mm Offset