Mahle Motorsport Engine Piston Ring - 3586MS-15-1
Piston Ring (1cyl) - 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Standard Tension +.005" File Fit Rings
Manufacturer: Mahle Motorsport
Manufacturer part number: 3586MS-15-1
No shipping options
3.581"+0.005 1.5, 1.5, 3.0mm File Fit Rings, SINGLE CYLINDER
Note: Replacement rings (1CYL) for set 3586MS-15
Products specifications
Attribute name Attribute value
LCR Thickness 1.5mm
UCR Thickness 1.5mm
Piston Ring Thickness 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm
OCR Thickness 3.0mm