Mahle Motorsport Engine Piston Ring - 4055MDR-1
Piston Ring (1cyl) - Diesel Ring Sets
Manufacturer: Mahle Motorsport
Manufacturer part number: 4055MDR-1
No shipping options
4.055" DMAX 1/16, 2.0, 3.0mm Steel DSL (8cyl) Rings, SINGLE CYLINDER
Note: Replacement rings (1CYL) for set 4055MDR
Products specifications
Attribute name Attribute value
UCR Thickness 1/16
Piston Ring Thickness 1/16, 2.0mm, 3.0mm
LCR Thickness 2.0mm
OCR Thickness 3.0mm