Mahle Motorsport Engine Piston Ring - 8250MS-10-1
Piston Ring (1cyl) - Sport Compact Rings
Manufacturer: Mahle Motorsport
Manufacturer part number: 8250MS-10-1
No shipping options
82.50 mm 1.0, 1.2, 2.8mm Drop In Rings, SINGLE CYLINDER
Note: Replacement rings (1CYL) for set 8250MS-10
Products specifications
Attribute name Attribute value
UCR Coating Gas Nitrided
File Fit N
LCR Coating Phosphate
Package Quantity Sold as a set of 1
UCR Material Stainless Steel
OCR Tension Standard
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Prop 65 Yes/No Yes
Prop 65 (C, R or CR) CR
OCR Material Chrome plated stainless steel
LCR Material Cast Iron
OCR Thickness 2.8mm
LCR Thickness 1.2mm
Piston Ring Thickness 1.0mm, 1.2mm, 2.8mm
UCR Thickness 1.0mm