Mahle Motorsport Engine Piston Ring Set - 4135MS-1115
Ring (set) - 0.043", 1.5mm, 3.0mm Standard Tension +.005" File Fit Rings
Manufacturer: Mahle Motorsport
Manufacturer part number: 4135MS-1115
No shipping options
4.130"+0.005 0.043", 1.5mm, 3.0mm File Fit Rings
Products specifications
Attribute name Attribute value
UCR Thickness 0.043
Piston Ring Thickness 1.1mm, 1.5mm, 3.0mm
LCR Thickness 1.5mm
OCR Thickness 3.0mm