Mahle Motorsport Engine Piston Set - 197987855T
Piston (set) - GM 6.6L Duramax L5P Cast Performance Pistons
Manufacturer: Mahle Motorsport
Manufacturer part number: 197987855T
No shipping options
403cid 4.055 x 2.122CH, 3.898stroke,6.417rod,1.417pin,-40.6cc,925g,16.0CR, M174+, TBC Coated
Note: Coatings: Grafal + TBC
Products specifications
Attribute name Attribute value
Crown Volume -40.6cc
Pin Wall Thickness 0.345
LCR Thickness 2.0mm
OCR Thickness 3.0mm
UCR Thickness 3.0mm Keystone
Pin Diameter 36.0mm
Pin Mass 468g
Pin Length 78.5mm
Piston Mass 925g
LCR Material Cast Iron
Material Cast, M174+
LCR Coating Chrome
Prop 65 (C, R or CR) CR
UCR Coating CrN PVD
Piston Style Dish, w/ NO valve reliefs
Pin Style Floating
OCR Material Gas Nitrided stainless steel
Piston Ring Thickness K.0mm, 2.0mm, 3.0mm