Mahle Motorsport Engine Piston Set - 930245640T
Piston (set) - BIG BLOCK FORD
Manufacturer: Mahle Motorsport
Manufacturer part number: 930245640T
No shipping options
533cid 4.440 x 1.350CH, 4.300stroke,6.800rod,0.990pin,-38cc,527g,9.5CR, 4032, TBC coated
Note: for Std Valve Location CYLINDER HEADS (FoMoCo, Edelbrock, TFS, Blue Thunder, Etc.)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Crown Volume -38cc
Pin Wall Thickness 0.18
LCR Thickness 1.5mm
UCR Thickness 1.5mm
Piston Ring Thickness 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm
Pin Mass 148g
Pin Diameter 25.146mm
OCR Thickness 3.0mm
Piston Mass 527g
Pin Length 64.0mm