Baja Designs Fog Light Kit - 44-0036-UP
Check if this part fits your vehicle Select your vehicle to confirm fitment before you buy.
Select vehicle
Squadron 2.0 Sport Dual Fog Pocket Light Kit
Manufacturer: Baja Designs
Manufacturer part number: 44-0036-UP
No shipping options
The Baja Designs Squadron 2.0 Sport dual fog pocket LED light kit for the Ford F-250/350 Super Duty will separate your truck from the rest of the pack, offering an off-road capable light package to light up the trails. Enhance your stock fog lights with this versatile four-light kit, complete with mounting brackets, all essential components for a hassle-free installation and upfitter wiring harness that will allow enthusiasts to wire into the stock upfitter auxiliary switches. Our fog pocket kits have been designed specifically for the 2023-on Super Duty trucks, improving visibility on the trail and safety in conditions such as dust, fog, rain or snow. This LED light kit utilizes four Squadron 2.0 Sport LED lights that offer an impressive 3,200 lumens at 30W each—a 26% increase in performance over the previous generation—while delivering improved beam control illuminating zones 1-4 for maximum trail coverage. New enhancements to the Squadron 2.0 Sport include updated lens patterns optimized for the redesigned optics, a durable 4‚-pin Deutsch connector, and an all‚-new color selectable backlight with nine selectable colors to match your Super Duty’s style. Enhanced uService® features clip‚-in reflectors for secure, simple lens swaps, paired with a redesigned gasket for superior sealing and long‚-term weather protection. A newly engineered mounting bracket offers increased vertical adjustability, giving Ford owners more precise aiming and expanded field of view—ideal for spotting hazards and obstacles on the trail. This kit is packaged with everything you need to install and hit the trails without spending too much time in your garage. Backed by our 30-day Satisfaction Guarantee and Lifetime Limited Warranty for the ultimate in purchase protection.
Note: Fog Light Kit
Products specifications
Attribute name Attribute value
Length (in.) 2.84”
Brightness (Lumens) 3,200 lm
Height (in.) 3.29”
Depth (in.) 3.32”
Amperage Rating (A) 30W / 2.2A @ 13.8V
Description Backlight: 9-Colors
Prop 65 - Short Label CR
Terminal Connector Deutsch
EXT Ford Super Duty (23-26), Dual Fog Pocket Kit Upfitter, Squadron Sport 2.0, Clear, Multi Patterns
TLE Ford Super Duty (23-26), Dual Fog Pocket Kit Upfitter, Squadron Sport 2.0, Clear, Multi Patterns
Standards/Compliance (Water Resistance) IP69K
Voltage Operating White Light Voltage: 10–36V; Operating Backlight Voltage: 11-14V