BluePrint Engines Engine Long Block - BP302MAXCT
Check if this part fits your vehicle Select your vehicle to confirm fitment before you buy.
Select vehicle
302CI Ford Small Block Compatible Bronco Long Block
Manufacturer: BluePrint Engines
Manufacturer part number: BP302MAXCT
No shipping options
Note: 302CI Ford Small Block Compatible Bronco Long Block
Attribute name Attribute value
Horsepower 365
Torque 365
Compression Ratio 9.4:1
Block Description BluePrint Engines Cast Iron Block - 302 W - 4 Bolt Main - 4.000" Bore
Rear Main Seal Style 1 Piece
Rotating Assembly Cast Crank - 3.000 in. Stroke and 5.090 in. Rods