HPS Performance Hose Clamp - 316-SSTC-178-186
100% Marine Grade Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #196,Range:7"- 7.31"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: 316-SSTC-178-186
No shipping options
HPS 100% marine grade 316 stainless steel T Bolt hose clamps with effective range 7" - 7.31" (178mm-186mm) perform well in saltwater applications and offer better corrosion resistance than the standard 304 T-bolt band clamp
Finish Plain
Minimum Diameter 178
Maximum Diameter 186
Title 2 HPS Marine 316 Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp , Range: 7"-7.31" (178mm-186mm), Size # 171