HPS Performance Hose Clamp - 316-SSTC-44-51
100% Marine Grade Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #28,Range:1.73"- 2"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: 316-SSTC-44-51
No shipping options
HPS 100% marine grade 316 stainless steel T Bolt hose clamps with effective range 1.73" - 2" (44mm-51mm) perform well in saltwater applications and offer better corrosion resistance than the standard 304 T-bolt band clamp
Finish Plain
Minimum Diameter 44
Maximum Diameter 51
Title 2 HPS Marine 316 Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp , Range: 1.73"-2" (44mm-51mm), Size # 38