HPS Performance Hose Clamp - SSTC-159-167
100% Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #172,Effective Range:6.26"-6.57"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: SSTC-159-167
No shipping options
HPS 100% Stainless Steel T-Bolt Clamp with Floating Bridge 6.26"-6.57" (159mm-167mm) for 6" inch ID hose provides leak-proof connections in a wide variety of industrial, commercial, and military applications. HPS manufacture our clamps from 300 series stainless steel with rounded band edges to protect soft hose materials. HPS Stainless Steel T-Bolt Band Clamps provide high tensile strength, durability, and corrosion resistance. HPS Stainless Steel T Bolt Clamps are the perfect choice for medium and heavy-duty applications.HPS Stainless Steel T-Bolt Band Clamps are frequently installed on Coolant and Air-Intake Systems for Construction Vehicle, Truck, Aircraft, Marine and Bus Engines, Duct Systems, Baghouse Equipment, Irrigation Systems, Medical Equipment and Precleaners. Technical Specification: SAE #172. Effective Size Range: 6.26"-6.57" (159mm-167mm). 100% Stainless Steel Band, Bolt and Nut. Floating bridge and rolled edges to protect soft hoses. Superior welded construction. Meets or exceeds SAE Spec. J1508 for T-Bolt clamps. 3/4" Band Width. Max. Torque Spec 75 in. lbs. Quantity: 1
Finish Plain
Minimum Diameter 159
Maximum Diameter 167
Title 2 HPS Stainless Steel T-Bolt Clamp Size 172 for 6" ID hose - Effective Size: 6.26"-6.57"