HPS Performance Hose Clamp - SSTC-172-180
100% Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #188,Effective Range:6.75"-7.06"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: SSTC-172-180
No shipping options
HPS 100% Stainless Steel T-Bolt Clamp with Floating Bridge 6.75"-7.06" (172mm-180mm) for 6.5" inch ID hose provides leak-proof connections in a wide variety of industrial, commercial, and military applications. HPS manufacture our clamps from 300 series stainless steel with rounded band edges to protect soft hose materials. HPS Stainless Steel T-Bolt Band Clamps provide high tensile strength, durability, and corrosion resistance. HPS Stainless Steel T Bolt Clamps are the perfect choice for medium and heavy-duty applications.HPS Stainless Steel T-Bolt Band Clamps are frequently installed on Coolant and Air-Intake Systems for Construction Vehicle, Truck, Aircraft, Marine and Bus Engines, Duct Systems, Baghouse Equipment, Irrigation Systems, Medical Equipment and Precleaners. Technical Specification: SAE #188. Effective Size Range: 6.75"-7.06" (172mm-180mm). 100% Stainless Steel Band, Bolt and Nut. Floating bridge and rolled edges to protect soft hoses. Superior welded construction. Meets or exceeds SAE Spec. J1508 for T-Bolt clamps. 3/4" Band Width. Max. Torque Spec 75 in. lbs. Quantity: 1
Finish Plain
Minimum Diameter 172
Maximum Diameter 180
Title 2 HPS Stainless Steel T-Bolt Clamp Size 188 for 6.5" ID hose - Effective Size: 6.75"-7.06"