HPS Performance Hose Clamp - SSTC-210-218
100% Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #236,Effective Range:8.25"-8.56"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: SSTC-210-218
No shipping options
HPS 100% Stainless Steel T-Bolt Clamp with Floating Bridge 8.25"-8.56" (210mm-218mm) for 8" inch ID hose provides leak-proof connections in a wide variety of industrial, commercial, and military applications. HPS manufacture our clamps from 300 series stainless steel with rounded band edges to protect soft hose materials. HPS Stainless Steel T-Bolt Band Clamps provide high tensile strength, durability, and corrosion resistance. HPS Stainless Steel T Bolt Clamps are the perfect choice for medium and heavy-duty applications.HPS Stainless Steel T-Bolt Band Clamps are frequently installed on Coolant and Air-Intake Systems for Construction Vehicle, Truck, Aircraft, Marine and Bus Engines, Duct Systems, Baghouse Equipment, Irrigation Systems, Medical Equipment and Precleaners. Technical Specification: SAE #236. Effective Size Range: 8.25"-8.56" (210mm-218mm). 100% Stainless Steel Band, Bolt and Nut. Floating bridge and rolled edges to protect soft hoses. Superior welded construction. Meets or exceeds SAE Spec. J1508 for T-Bolt clamps. 3/4" Band Width. Max. Torque Spec 75 in. lbs. Quantity: 1
Note: Remark: Do not use for marine applications.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Color Polished
Material Stainless Steel
Housing Material Stainless Steel
Finish Plain
Minimum Diameter 210
Maximum Diameter 218
Band Width 19
Type T-Bolt
Screw Type T-Bolt
Adjustment Type Nut
Recommended Torque 33
Minimum Clamping Length 29
Reusable Yes
Quantity 1
Grade Type Performance
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 Yes/No Yes
Prop 65 (C, R or CR) CR
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Title 2 HPS Stainless Steel T-Bolt Clamp Size 236 for 8" ID hose - Effective Size: 8.25"-8.56"