HPS Performance Hose Clamp - SSTC-60-68
100% Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp,Size #48,Effective Range:2.36"-2.68"
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: SSTC-60-68
No shipping options
HPS 100% Stainless Steel T-Bolt Clamp with Floating Bridge 2.36"-2.68" (60mm-68mm) for 2-1/8" inch ID hose provides leak-proof connections in a wide variety of industrial, commercial, and military applications. HPS manufacture our clamps from 300 series stainless steel with rounded band edges to protect soft hose materials. HPS Stainless Steel T-Bolt Band Clamps provide high tensile strength, durability, and corrosion resistance. HPS Stainless Steel T Bolt Clamps are the perfect choice for medium and heavy-duty applications.HPS Stainless Steel T-Bolt Band Clamps are frequently installed on Coolant and Air-Intake Systems for Construction Vehicle, Truck, Aircraft, Marine and Bus Engines, Duct Systems, Baghouse Equipment, Irrigation Systems, Medical Equipment and Precleaners. Technical Specification: SAE #48. Effective Size Range: 2.36"-2.68" (60mm-68mm). 100% Stainless Steel Band, Bolt and Nut. Floating bridge and rolled edges to protect soft hoses. Superior welded construction. Meets or exceeds SAE Spec. J1508 for T-Bolt clamps. 3/4" Band Width. Max. Torque Spec 75 in. lbs. Quantity: 1
Finish Plain
Minimum Diameter 60
Maximum Diameter 68
Title 2 HPS Stainless Steel T-Bolt Clamp Size 48 for 2-1/8" ID hose - Effective Size: 2.36"-2.68"