HPS Performance HVAC Heater Hose - HTHH-125-BLK
Silicone Heater Hose, High Temp Reinforced, 1-1/4" ID, Sold Per Feet, Black
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTHH-125-BLK
No shipping options
This 1-1/4" HPS High Temperature Silicone Heater Hose meets and exceeds SAEJ20 industry standards. It is ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. This HPS performance silicone is designed and engineered to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore making it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, and DIY intake or radiator cooling systems. Key Features: Made from premium industrial grade high-temperature resistant, 1-ply reinforced silicone. Heavy wall design gives it the ability to handle extreme pressure. Features ultra flexibility and excellent tensile strength. Temperature Range: -65F to 350F (177 deg. C). Hose Inside Diameter: 1.25" (32mm). Hose Outside Diameter: 1-5/8" (41mm). Max. Working Pressure: 35 psi. Bend Radius: 5-1/2". Wall thickness: 4.5mm. Hose Length: sold per feet. Color: Black. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil
Attribute name Attribute value
Clamps Included No
Color Black
Material Silicone
End 1 Inside Diameter 32
End 2 Inside Diameter 32
Branch Quantity 0
Quick Connect Fitting Quantity 0
Length (in feet) 1
Working Pressure 35
Maximum Temperature Rating 350
Wall Thickness 4.5
Prop 65 (C, R or CR) CR
Type Heater Hose
Contains Spring No
Molded No
Hose Shape Straight
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 1-1/4" (32mm) ID High Temperature Reinforced Silicone Heater Hose Tubing, Black