HPS Performance Multi-Purpose Cap - RSCC-125-BLK
3-ply reinforced high temp. silicone bypass cap, 1-1/4" ID, black
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: RSCC-125-BLK
No shipping options
The HPS Performance 1-1/4" high temperature reinforced black silicone cap is designed specifically to be installed onto your cooling system. Vacuum caps have no reinforcement and are intended for vacuum and very little pressure. HPS Performance Silicone Caps are reinforced with 3 layers of polyester webbing and will withstand the high temperatures and pressures of your cooling system for years to come. They are compatible for use with coolant, water, air, turbocharger bypass valve ports, vacuum ports, throttle body water ports, heater cores, and much more. Temperature Range: - 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Reinforced Layer: 3-ply polyester. Inside Diameter: 1-1/4" (32mm). Color: black. Wall Thickness: 4mm. Inside Length: 1-3/16". Overall Length: 1-3/4". UV and ozone resistant. Remark: HPS reinforced silicone caps are not compatible with fuel, oil, or any petroleum-based products.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Inside Diameter 1.25
Outside Diameter 1.58
Inside Diameter (MM) 32
Maximum Temperature Rating 350
Outside Diameter (MM) 40
Color Black
Prop 65 (C, R or CR) CR
Clamps Included No
Material Silicone
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 Yes/No Yes
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Title 2 HPS 1.25" High Temperature Reinforced Black Silicone Coolant Cap Bypass Heater 32mm