HPS Performance Vacuum Hose - HTSVH10-CLEAR
High Temperature Silicone Vacuum Hose Tubing, 10mm ID, Clear
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSVH10-CLEAR
No shipping options
HPS 10mm High Temp Clear Silicone vacuum tubing hose is commonly used for vacuum advance systems, turbo systems, coolant systems, emission control, and temperature range applications. Made of premium grade silicone. Heavy wall design gives it the ability to handle extreme pressure. Ultra flexible with excellent tensile strength. Technical Specificationss: Product Type: Silicone. Temperature Range:- 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Hose Inside Diameter: 10mm. Hose Outside Diameter: 5/8" (16mm). Hose Length: Sold per feet. Wall Thickness: 3mm. Color: Clear. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Note: Remark: NOT compatible with fuel or oil.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Color Clear
Material Silicone
Inside Diameter 10
Wall Thickness 3
Outside Diameter 16
Maximium Temperature Rating 350
Prop 65 (C, R or CR) CR
Grade Type Performance, Standard Replacement
Universal Or Specific Fit Universal
Prop 65 - Short Label WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 10mm Clear High Temp Silicone Vacuum Hose Tubing