HPS Performance Vacuum Hose - HTSVH10-RED
High Temperature Silicone Vacuum Hose Tubing, 10mm ID, Red
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSVH10-RED
No shipping options
HPS 10mm High Temp Red Silicone vacuum tubing hose is commonly used for vacuum advance systems, turbo systems, coolant systems, emission control, and temperature range applications. Made of premium grade silicone. Heavy wall design gives it the ability to handle extreme pressure. Ultra flexible with excellent tensile strength. Technical Specificationss: Product Type: Silicone. Temperature Range:- 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Hose Inside Diameter: 10mm. Hose Outside Diameter: 5/8" (16mm). Hose Length: Sold per feet. Wall Thickness: 3mm. Color: Red. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Attribute name Attribute value
Color Red
Material Silicone
Inside Diameter 10
Wall Thickness 3
Outside Diameter 16
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 10mm Red High Temp Silicone Vacuum Hose Tubing