HPS Performance Vacuum Hose - HTSVH14-BLUE
High Temperature Silicone Vacuum Hose Tubing, 9/16" ID, Sold Per Feet, Blue
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSVH14-BLUE
No shipping options
This 9/16" HPS High Temperature Silicone Vacuum Hose is commonly usedd for vacuum advance systems, turbo systems, coolant systems, emission control, and temperature range applications. Made from premium grade silicone. The heavy wall design gives this hose the ability to handle extreme pressure. Ultra flexible and excellent tensile strength. Temperature Range: -65F to 350F (177 deg. C). Hose inside diameter: 9/16" (14mm). Hose outside diameter: 7/8" (22mm). Hose length: sold per feet. Wall thickness: 3mm. Color: Blue. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Attribute name Attribute value
Color Blue
Material Silicone
Inside Diameter 14
Wall Thickness 3
Outside Diameter 20
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 9/16" (14mm) High Temperature Silicone Vacuum Hose Tubing, Blue, Sold per Feet