HPS Performance Vacuum Hose - HTSVH35-BLK
High Temperature Silicone Vacuum Hose Tubing, 3.5mm ID, Black
Manufacturer: HPS Performance
Manufacturer part number: HTSVH35-BLK
No shipping options
HPS 3.5mm High Temp Black Silicone vacuum tubing hose is commonly used for vacuum advance systems, turbo systems, coolant systems, emission control, and temperature range applications. Made of premium grade silicone. Heavy wall design gives it the ability to handle extreme pressure. Ultra flexible with excellent tensile strength. Technical Specificationss: Product Type: Silicone. Temperature Range:- 65 deg. F to + 350 deg. F (177 deg. C). Hose Inside Diameter: 3.5mm. Hose Outside Diameter: 3/8" (9.5mm). Hose Length: Sold per feet. Wall Thickness: 3mm. Color: Black. UV and ozone resistant. Remark: Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil.
Attribute name Attribute value
Color Black
Material Silicone
Inside Diameter 35
Wall Thickness 3
Maximium Temperature Rating 350
Outside Diameter 9.5
Prop 65 Yes/No Yes
Title 2 HPS 3.5mm Black High Temp Silicone Vacuum Hose Tubing