Mishimoto Exhaust Muffler - MMEXH-MF-25CCBR
Exhaust Muffler
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMEXH-MF-25CCBR
No shipping options
Universal Stainless-Steel Exhaust Muffler, 2.5inch
Products specifications
Attribute name Attribute value
TechSpec Includes (1) Mishimoto Universal Muffler--Mishimoto Lifetime Warranty
Install Difficulty 1
TechSpec Pipe Diameter 2.5
SellingPoint03 2.5 inch inner diameter inlet/outlet for easy installation over existing piping
TechSpec Overall Length (Inches) 20
TechSpec Material 304 Stainless Steel
SellingPoint06 304 stainless-steel body and precision TIG welds resist corrosion
TechSpec Overall Height (Inches) 4.7
TechSpec Weight (Pounds) 8.5
TechSpec Overall Width (Inches) 9.6
SellingPoint07 Brushed finish for a sleek look
SellingPoint04 Center inlet and outlet for easy pipe routing
SellingPoint08 Mishimoto Lifetime Warranty
SellingPoint05 Muffler body measures 20in L x 9.6in W x 4.7in H