Mishimoto Exhaust Muffler - MMEXH-MF-AT-25CCBK
Exhaust Muffler
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMEXH-MF-AT-25CCBK
No shipping options
Universal Stainless-Steel Exhaust Muffler, Black, 2.5inch, Angle Tip
Products specifications
Attribute name Attribute value
TechSpec Includes (1) Mishimoto Universal Muffler with Angled Tip--Mishimoto Lifetime Warranty
Install Difficulty 1
TechSpec Pipe Diameter 2.5
SellingPoint03 2.5 inch inner diameter inlet/outlet for easy installation over existing piping
TechSpec Overall Length (Inches) 20
TechSpec Material 304 Stainless Steel
SellingPoint06 304 stainless-steel body and precision TIG welds resist corrosion
TechSpec Overall Height (Inches) 4.7
TechSpec Weight (Pounds) 8.5
TechSpec Overall Width (Inches) 9.6
SellingPoint04 Center inlet and outlet for easy pipe routing
SellingPoint07 Matte black enamel finish for a sleek look
SellingPoint08 Mishimoto Lifetime Warranty
SellingPoint05 Muffler body measures 20in L x 9.6in W x 4.7in H