Mishimoto Exhaust Resonator - MMEXH-RES-25BR
Exhaust Resonator
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMEXH-RES-25BR
No shipping options
Universal Stainless-Steel Exhaust Resonator, 2.5inch
Products specifications
Attribute name Attribute value
TechSpec Includes (1) Mishimoto Universal Resonator--Mishimoto Lifetime Warranty
TechSpec Overall Length (Inches) 13.74
Install Difficulty 2
TechSpec Pipe Diameter 2.5
SellingPoint03 2.5 inch inner diameter inlet/outlet for easy installation over existing piping
TechSpec Material 304 Stainless Steel
SellingPoint05 304 stainless-steel body and precision TIG welds resist corrosion
TechSpec Overall Height (Inches) 4.96
TechSpec Weight (Pounds) 5.5
TechSpec Overall Width (Inches) 6.61
SellingPoint06 Brushed finish for a sleek look
SellingPoint07 Mishimoto Lifetime Warranty
SellingPoint08 N/A
SellingPoint09 N/A
SellingPoint10 N/A
SellingPoint11 N/A
SellingPoint12 N/A
SellingPoint13 N/A
SellingPoint14 N/A
SellingPoint15 N/A
TechSpec Applications N/A
TechSpec Chassis Codes N/A
TechSpec Engine Codes N/A
TechSpec Note N/A
SellingPoint04 Resonator body measures 13.74in L x 6.61in W x 4.96in H