Mishimoto Manual Transmission Shift Knob - MMSK-CFC-65M
Shift Knob
Manufacturer: Mishimoto
Manufacturer part number: MMSK-CFC-65M
No shipping options
Shift Knob, Matte Carbon Fiber, Lightweight, 65mm Tall
Products specifications
Attribute name Attribute value
TechSpec Material Carbon Fiber
TechSpec Thread Size M16x1.5-M12x1.25-M10x1.25-M8x1.25
TechSpec Ultimate Tensile Strength N/A
TechSpec Minimum Yield Strength N/A
TechSpec Length (Inches) 2.56
TechSpec Overall Height (Inches) N/A
TechSpec Installation Notes N/A
TechSpec Applications N/A
TechSpec Engine Codes N/A
TechSpec Weight (Ounces) N/A
TechSpec Diameter (Inches) 1.18
TechSpec Maximum Pressure (PSI) N/A
TechSpec Maximum Temperature (F) N/A
TechSpec Note Not compatible with Mishimoto Shift Knob Extension (MMSK-XT-3 and MMSK-XT6)
SellingPoint01 Ultra-Light weight at just 2.4 ounces (68 grams)
SellingPoint02 High-quality carbon fiber with billet aluminum ends for low weight and high strength
SellingPoint03 Available in 65mm, 95mm, and 125mm lengths