Top Street Performance Ignition Coil - JM6924BK
Compact Black Square E-Core Ignition Coil
Manufacturer: Top Street Performance
Manufacturer part number: JM6924BK
No shipping options
Application: Universal
Note: Intended for high-performance distributor ignition set-ups
Products specifications
Attribute name Attribute value
Coil Color Black
Coil Shape Square
Coil Style Compact E-core
Inductance 6.9 mH
Max Voltage 40,000 V
Peak Current 300 mA
Primary Resistance 0.355 ohms
Prop 65 - Short Label prop65_warning.jpg
Prop 65 (C, R or CR) CR
Prop 65 Flag Yes
Secondary Resistance 4,400 ohms