Warrior Winches Winch - 13V2S12-CAD
Stealth Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: 13V2S12-CAD
Attribute name Attribute value
Braking Action Auto in the drum
Gearing 265:1
Motor Type 12V: Input: 6.1hp / 4.6 kW; Output: 2.8hp / 2.1 kW
Certification CE
Rated Line Pull 13500
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 10 x 4.5 in