Warrior Winches Winch - 20SPS12-CAD
Ninja Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: 20SPS12-CAD
Attribute name Attribute value
Rated Line Pull 2000
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 3.13 in ( 2-M8)
Cable Material Steel
Braking Action Dynamic
Gearing 153:1
Motor Type 12V:Input: 1.7kW / 2.3hp; Output: 0.6kW /0.8hp