Warrior Winches Winch - 25SPA12-CAD
Ninja Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: 25SPA12-CAD
No shipping options
Ideal for large ATV's and small trailers. A huge high power motor, heavy duty clutch, heavy duty steel gearing and heavy duty waterproof contactors ensure the ultimate in performance and reliability. Strengthened Steel drum makes it ideal to use with Synthetic Rope. Watertight 4 Pin connection allows the use of 'Plug and Play' Wireless.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Mounting Pattern 3.13 in ( 2-M8)
Cable Material Synthetic
Braking Action Dynamic
Gearing 170:1
Motor Type 12V: Input: 1.9 kW/ 2.6hp; Output: 0.8 kW/ 1.1hp