Warrior Winches Winch - 35TTAA12-CAD
Titan Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: 35TTAA12-CAD
Attribute name Attribute value
Rated Line Pull 3500
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 4.88 x 3.0 in
Cable Material Synthetic
Braking Action Mechanical Spring
Gearing 166:1
Motor Type 12V: Input: 2.4kW / 3.2hp; Output: 1.0 kW / 1.3hp