Warrior Winches Winch - 45SPA12-CAD
Ninja Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: 45SPA12-CAD
Attribute name Attribute value
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 5.1 x 3.78 in (4-M8)
Cable Material Synthetic
Braking Action Auto in the drum
Gearing 172:1
Motor Type 12V: Input: 2.4kW / 3.2hp; Output: 1.0 kW / 1.3hp