Warrior Winches Winch - 45STS12-CAD
Stealth Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: 45STS12-CAD
Attribute name Attribute value
Cable Material Steel
Braking Action Auto in the drum
Gearing 166:1
Motor Type 12V: Input: 3.4hp / 2.5 kW; Output: 1.4hp / 1.1 kW
Certification CE
Rated Line Pull 4500
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 6.6 x 3 in (4-M8)