Warrior Winches Winch - 60TTSU12-CAD
Titan Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: 60TTSU12-CAD
Attribute name Attribute value
Rated Line Pull 6000
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 6.6 x 3 in (4-M8)
Cable Material Steel
Braking Action Mechanical Spring
Gearing 202:1
Motor Type 12V: Input: 3.4hp / 2.5kW; Output: 1.1hp / 1.4kW