Warrior Winches Winch - 800VS12-CAD
Samurai Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: 800VS12-CAD
No shipping options
Our top performance winches just got better! Our premium 'Next Generation' Samurai range are even faster, with a lower current draw and now boast a revolutionary external brake, more capable of load holding and lowering, as well as ensuring there's no heat build up in the drum. Ideal for recovery and 4x4 applications. Outstanding features include high quality series wound double sealed motor with solid brass contacts, heavy duty 4 pin waterproof contactors, double sealed drum on maintenance free bearings and quiet, efficient full steel planetary gearing. Comes with stainless steel roller fairlead and fittings as standard. The 12V version comes complete with heavy duty integrated wireless remote.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Material Steel
Braking Action External Brake
Gearing 196:1
Motor Type 12V:Input:5.8hp/4.3Kw Output: 2.7hp/2.0kW
Certification CE
Rated Line Pull 8000
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 10 x 4.4 in