Warrior Winches Winch - T114A12-CAD
T1000 Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: T114A12-CAD
Attribute name Attribute value
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 10 x 4.5 in (4-M10)
Cable Material Synthetic
Braking Action External Brake
Gearing 228:1
Motor Type 12V:Input: 5.4kW / 7.2hp; Output: 2.7kW / 3.6hp