Warrior Winches Winch - T120A12-CAD
T1000 Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: T120A12-CAD
Attribute name Attribute value
Mounting Pattern 10 x 4.5 in / 10 x 6.5 in (8-M12)
Cable Material Synthetic
Braking Action Automatic screw cone
Gearing 430:1
Motor Type 12V:Input: 6.2kW / 8.3hp; Output: 3.3kW / 4.4hp