Warrior Winches Winch - T122A12M/2-CAD
T1000 Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: T122A12M/2-CAD
Attribute name Attribute value
Braking Action External Brake
Gearing 450:1
Motor Type 12V:Input: 5.5kW / 7.4hp; Output: 2.9kW / 3.9hp
Certification CE
Rated Line Pull 22000
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 10 x 6.5 in