Warrior Winches Winch - T180S12-CAD
T1000 Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: T180S12-CAD
Attribute name Attribute value
Certification CE
Rated Line Pull 18000
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 10 x 4.5 in / 10 x 6.5 in (8-M12)
Cable Material Steel
Braking Action Automatic screw cone
Gearing 430:1
Motor Type 12V:Input: 5.4kW / 7.2hp;Output: 2.9 kW /3.9hp