Warrior Winches Winch - T225S12-CAD
T1000 Winch
Manufacturer: Warrior Winches
Manufacturer part number: T225S12-CAD
Attribute name Attribute value
Certification CE
Rated Line Pull 25000
Rated Volt 12
Clutch Manual
Mounting Pattern 10 x 4.5 in / 10 x 7.5 in
Cable Material Steel
Braking Action Patented ratchet
Gearing 450:1
Motor Type 12V:Input: 6.4kW / 8.6hp; Output: 3.1kW / 4.2hp